Streszczenia wykładów 2017
Wykłady 10:00-14:00
VIII Warmińsko-Mazurskie Zespołowe Zawody Programistyczne,
Wydział Matematyki i Informatyki UWM ul. Słoneczna 54, Olsztyn 15.02.2017 r.
10:15-10:35 – ,,Jak zadać dobre pytanie? Czym jest informacja i jak ją zmierzyć”
– prof. dr hab. Doliwa Adam
Obecne czasy określa się często Erą Informacji, a część ludzkości korzystającą z jej dobrodziejstw – Społeczeństwem Informacyjnym. Wydaje się, że umiejętność zdobywania, przechowywania, organizowania czy przekazywania informacji stała się niezbędnym czynnikiem rozwoju cywilizacyjnego i bogactwa, nie mniej ważnym niż posiadanie źródeł energii.
10:40-11:00 – ,,Sieci Cebulowe i kryptowaluty – dbanie o anonimowość, czy tylko unikanie prawa?” – dr inż. Bartosz Nowak
Wraz ze rozwojem technologii informatycznych coraz więcej informacji jest przesyłanych drogą elektroniczną. Stwarza to zagrożenia dla ich prywatności, dlatego zostały wymyślone mechanizmy służące do jej obrony. Najciekawszymi z nich wydają się sieci cebulowe oraz kryptowaluty.
11:05-11:25 – ,,Wirtualne rośliny” – mgr inż. Małgorzata Prolejko
O modelowaniu roślin w grafice trójwymiarowej.
11:30-11:50 – ,,Marzenie kierownika projektu czyli jak wygrać walkę z czasem w projekcie informatycznym” – dr Halina Tańska
Jedną z kluczowych determinant realizacji projektu informatycznego jest czas. Umiejętne zarządzanie czasem wpływa na ostateczny wynik zespołu tworzącego oprogramowanie. Metody, techniki i narzędzia wspierają kierownika i zespół realizujący projekt informatyczny.
11:55-12:15 – ,,Rola komputerów i Sieci Internet we współczesnej astronomii”
– dr Leszek Błaszkiewicz
Współczesne nauki ścisłe, zarówno w swej teoretycznej jak i doświadczalnej części wykorzystują bardzo intensywnie komputery, a dane pomiarowe przesyłane są do ośrodków obliczeniowych dzięki infrastrukturze globalnej sieci Internet. Podczas krótkiej prezentacji zaprezentowany zostanie jeden z przykładów nowoczesnego instrumentu astronomicznego – radioteleskop LOFAR i jego powiązanie z technikami obliczeniowymi. Pokazany zostanie też budowany obecnie system SKA, który pod względem obliczeń i transferu danych przewyższa wszystko co do tej pory zbudowano na Ziemi.
12:30-14:00 – Zwiedzanie Centrum Przetwarzania Danych RCI, UWM
– Zwiedzanie Laboratorium Robotyki WMiI
2 piętro Bryła E (E 2/8) Centrum Przetwarzania Danych RCI, UWM
parter Bryła E (E0/8) Laboratorium Robotyki WMiI
Wykłady odbędą się w auli B WMiI (aula ma 250 miejsc).
Program może ulec drobnym zmianom.