Seminarium Katedry Matematyki Dyskretnej i Teoretycznych Podstaw Informatyki

Serdecznie zapraszamy pracowników i studentów na seminarium Katedry Matematyki Dyskretnej i Teoretycznych Podstaw Informatyki, które odbędzie się w piątek 2 czerwca o godzinie 8.00 w sali A1/7.

Prelegent:  dr Katarzyna Grygiel (UJ) Tytuł:  O losowych programach i ich własnościach

Streszczenie:

Od pewnego czasu można zaobserwować rosnące zainteresowanie ilościowymi badaniami w logikach i teorii obliczeń. Połączenie kombinatoryki i teorii obliczalności może wydawać się dość egzotyczne, jednak rozważane zagadnienia doprowadziły do powstania intrygujących matematycznych problemów, których rozwiązania znajdują zastosowania m.in. w weryfikacji oprogramowania i testowaniu kompilatorów.  Podczas referatu opowiem o kilku kombinatorycznych modelach dla logiki kombinatorów i rachunku lambda oraz przedstawię wyniki dotyczące własności (zarówno syntaktycznych, jak i semantycznych) losowych termów obu tych formalizmów. Pokażę również, dlaczego rozstrzyganie nierozstrzygalnych problemów (takich jak np. problem stopu) bywa czasami łatwiejsze niż rekurencyjne zliczanie skończonych obiektów.

Serdecznie zapraszam
Adam Doliwa

26.05.2017 - dr Mariusz Kwiatkowski (UWM) Tytuł:  SR-konstrukcja kodów liniowych
05.05.2017 - dr Bożena Staruch (UWM), dr Bogdan Staruch (UWM) "Twierdzenia o rozkładzie algebr na algebry o szczególnych własnościach"
28.04.2017 - dr Bożena Staruch (UWM), dr Bogdan Staruch (UWM) "Wprowadzenie wymiaru algebry poprzez jej kratę kongruencji"
16.12.2016 - dr Aleksandra Kiślak-Malinowska, Typy i znaczenie zaimków względnych w terminach krotkowych gramatyk pregrup (TPGs) + sprawozdanie z knferencji LACL 2016 Logical Aspects of Computational Linguistics, Nancy 5-7.12.2016
12.04.2016 - dr hab. Artur Siemaszko, prof. UWM, Języki regularne, układy soficzne i układy skończonego typu (część 3)
05.04.2016 - dr hab. Artur Siemaszko, prof. UWM, Języki regularne, układy soficzne i układy skończonego typu (część 2)
22.03.2016 - dr hab. Artur Siemaszko, prof. UWM, Języki regularne, układy soficzne i układy skończonego typu (część 1)
12.01.2016 - prof. Adam Doliwa, Algebra Hopfa nieprzemiennych funkcji symetrycznych a języki bezkontekstowe
09.06.2015 - prof. Adam Doliwa, O charakteryzacji języków regularnych w terminach algebr Hopfa (część druga)
02.06.2015 - prof. Adam Doliwa, O charakteryzacji języków regularnych w terminach algebr Hopfa
26.05.2015 - dr Mariusz Kwiatkowski, O odległości kodów liniowych
19.05.2015 - dr Barbara Dziemidowicz-Gryz, O identyfikalności gramatyk kategorialnych minimalnych ze względu na pewne liniowe porządki.
12.05.2015 - prof. Adam Doliwa, Algebra Hopfa drzew Connesa-Kreimera a język Dycka (część druga)
05.05.2015 - dr Wojciech Zielonka (UWM), Języki bezkontekstowe a gramatyki Lambeka (część druga)
28.04.2015 - prof. Adam Doliwa (UWM), Algebra Hopfa drzew Connesa-Kreimera a język Dycka
21.04.2015 - dr Wojciech Zielonka (UWM), Języki bezkontekstowe a gramatyki Lambeka (część pierwsza)