Regulamin można pobrać w formacie pdf tutaj.
REGULAMIN WYDZIAŁOWEJ SIECI I WYKORZYSTANIA KOMPUTERÓW I OPROGRAMOWANIA
NA WYDZIALE MATEMATYKI I INFORMATYKI
Rozdział I
- 1 Postanowienia ogólne
- Niniejszy regulamin określa zasady korzystania z zasobów teleinformatycznych zapewniające bezpieczeństwo sieci teleinformatycznej oraz informacji przetwarzanych na Wydziale Matematyki i Informatyki UWM w Olsztynie.
- Użyte w regulaminie określenia oznaczają:
1) WMiI – Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
2) Administrator – osoba odpowiedzialna za zarządzanie wydzieloną częścią struktury informatycznej wydziału.
3) Opiekun – osoba opiekująca się konkretnymi pracowniami WMiI.
4) Pracownia – sala komputerowa.
5) Internet – globalna międzynarodowa sieć komputerowa.
6) Sieć wewnętrzna – lokalna sieć komputerowa WMiI.
7) Urządzenia aktywne – urządzenia wykorzystywane w topologii sieci WmiI, np.: serwery, switche, routery, Access pointy.
8) MSK OLMAN – Miejska sieć komputerowa OLMAN.
9) OIS – Ośrodek Informatyczno-Sieciowy.
- 2 Użytkownicy i odpowiedzialność
- Sieć Wydziałowa jest częścią Uczelnianej Sieci Komputerowej UWM, zarządzanej przez MSK OLMAN, wobec tego użytkowników Sieci obowiązuje także Regulamin Uczelnianej Sieci Komputerowej UWM.
- Użytkownikiem Sieci jest każda osoba, która korzysta z sieci komputerowej i/lub posiada konto na jednym z serwerów Wydziału. Opiekunem (administratorem) pracowni jest osoba sprawująca opiekę nad sprzętem i oprogramowaniem w pracowni. Osoba pełniąca dyżur – sprawuje dyżur w pracowni komputerowej w określonym terminie.
- Każdy użytkownik Sieci jest zobowiązany do:
- stosowania się do zaleceń prowadzącego zajęcia, opiekuna lub Administratora,
- dbania o bezpieczeństwo danych na swoich kontach, nieudostępniania ich osobom trzecim, a także respektowania prywatności innych użytkowników, nawet jeśli ich konta i dane nie są stosownie chronione,
- niewykonywania działalności związanej z przestępstwami komputerowymi pod jakąkolwiek postacią,
- przestrzegania przepisów BHP w odniesieniu do urządzeń elektrycznych,
- zgłaszania prowadzącemu zajęcia i opiekunowi sali wszelkich nieprawidłowości w działaniu Sieci, sprzętu bądź oprogramowania,
- bezpiecznego wyłączenia sprzętu komputerowego po skończonych zajęciach,
- niewłączania i niewyłączania serwerów i urządzeń aktywnych oraz dokonywania zmian w topologii sieci komputerowej na terenie WMiI,
- przestrzegania zakazu wynoszenia z pracowni rzeczy nie stanowiących swojej własności,
- dbania o porządek i odpowiedniego zachowywania się.
- Za łamanie postanowień Regulaminu Wydziałowej Sieci Komputerowej WMiI Administrator ma prawo do czasu wyjaśnienia powstałej sytuacji: częściowo lub całkowicie ograniczyć dostęp do kont, zakazać używania oprogramowania i/lub sprzętu, pozbawić praw korzystania z Sieci i/lub ustalić inną karę. W przypadku celowego uszkodzenia bądź kradzieży sprzętu użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność finansową i prawną. W przypadkach spornych ostateczną decyzję podejmuje Dziekan Wydziału.
Rozdział II
Zasady korzystania z oprogramowania i sprzętu
oraz z dostępu do Internetu i pracowniczej poczty elektronicznej
- 3 Oprogramowanie i sprzęt
- Sprzęt i oprogramowanie w Pracowniach udostępniane są w celach edukacyjnych i naukowo-badawczych, podczas ćwiczeń, konsultacji oraz innych zajęć – za zgodą Dziekana. Osoby prowadzące zajęcia są odpowiedzialne za prawidłowe wykorzystywanie sprzętu i oprogramowania przez studentów. Za pozostawienie pracowni bez opieki, wszelkie braki i uszkodzenia w sprzęcie i oprogramowaniu odpowiada prowadzący zajęcia.
- Pracownicy zobowiązani są do korzystania ze sprzętu komputerowego i Internetu wyłącznie przy użyciu legalnego, dopuszczonego do użycia na WMiI oprogramowania. Lista dopuszczonego oprogramowania jest dostępna pod adresem internetowymhttp://wmii.uwm.edu.pl/dopuszczone. Pracownicy odpowiadają w pełni za skutki uruchomienia zainstalowanego przez siebie oprogramowania. Przypadki instalowania i uruchomienia oprogramowania niedopuszczonego do użycia na WMiI (w tym np. oprogramowania skopiowanego własnoręcznie z Internetu), w szczególności gdy jego uruchomienie wywołuje działania niedozwolone, traktowane jest jako celowe i świadome działanie pracownika zmierzające do zwiększenia ryzyka awarii systemów informatycznych.
- 4 Zasoby Internetu
- Pracownicy są zobowiązani do korzystania z serwisów internetowych zgodnie z zakresem swoich obowiązków, w celu realizacji zadań służbowych oraz zadań związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych.
- Zabrania się:
1) korzystania z serwisów zawierających treści niecenzuralne lub w jakikolwiek sposób łamiące prawo obowiązujące w Rzeczypospolitej Polskiej,
2) korzystania z serwisów niezwiązanych z obowiązkami pracownika, np. oferujących gry internetowe lub losowe, hazard, prywatne aukcje, rozrywkę, fora dyskusyjne, usługi chat.
3) kopiowania i wysyłania plików o przeznaczeniu niewynikającym z wykonywanych zadań służbowych, w tym filmów, plików muzycznych, wygaszaczy oraz gier,
4) umożliwiania osobom postronnym (w tym rodzinie i znajomym) dostępu do sieci wewnętrznej WMiI oraz do Internetu przy wykorzystaniu infrastruktury technicznej WMiI,
5) podłączenia prywatnego komputera oraz urządzeń sieciowych do sieci wewnętrznej WMiI bez uprzedniej pisemnej zgody administratora sieci.
- 5 Pracownicza poczta elektroniczna
- Ze względu na jakość usług poczty elektronicznej oraz efektywne wykorzystanie jej zasobów zobowiązuje się pracowników do stosowania następujących zasad:
- użytkownicy nie mogą używać poczty elektronicznej do celów innych niż służbowe,
- zabrania się przesyłania dalej otrzymywanych wiadomości niezwiązanych z realizowaną pracą, np. reklam, „łańcuszków szczęścia”, wiadomości humorystycznych, obraźliwych, pornograficznych,
- wysyłane załączniki, o ile to możliwe, powinny być skompresowane,
- nie należy przesyłać bez uzasadnionej przyczyny plików o dużych rozmiarach (tzn. większych niż 10 MB),
- każdy użytkownik powinien archiwizować na swoim komputerze otrzymywane i wysyłane wiadomości,
- należy zwracać szczególną uwagę na wiadomości z nieznanych źródeł (adresów), w szczególności zawierających jakiekolwiek załączniki,
- zaleca się skonfigurowanie klientów pocztowych (Outlook, The Bat, Thunderbird itp.) tak, aby pozostawiały kopie wiadomości na serwerze pocztowym.
- Dostęp do skrzynek pocztowych jest możliwy również poprzez przeglądarkę WWW pod adresem http://wmii.uwm.edu.pl/webmail . System ten udostępnia podstawowe możliwości zarządzania pocztą oraz umożliwia dokonywanie zmian ustawień konta.
Rozdział III
- 6 Bezpieczeństwo sieci
- W celu zapewnienia bezpieczeństwa sieci oraz jej użytkowników zabrania się dokonywania następujących działań:
- umieszczania obiektów niebezpiecznych, w tym koni trojańskich oraz programów realizujących niepożądane działanie,
- skanowania sieci teleinformatycznej WMiI,
- prowadzenia wszelkiego rodzaju ataków ingerującychw działanie lub zasoby komputerów innych użytkowników lub urządzeń w sieci wewnętrznej WMiI, a także osób trzecich i urządzeń w Internecie,
- naruszania w jakikolwiek sposób bezpieczeństwa serwerów i ich bezawaryjnej pracy,
- anonimowego wysyłania poczty elektronicznej z sieci internetowej WMiI,
- gromadzenia w dowolnej formie materiałów lub treści niezgodnych z obowiązującym prawem lub naruszających dobre obyczaje,
- zabrania się wykorzystywania narzędzi umożliwiających omijanie zabezpieczeń oraz ograniczeń sieci i systemów teleinformatycznych na WMiI.
- Wobec pracowników naruszających ww. zasady stosowane będą: blokady kont pocztowych, kont WWW i ftp, ograniczenie dostępu do Internetu (z całkowitą blokadą włącznie) oraz konsekwencje przewidzianeprzez kodeks pracy, kodeksem cywilnym oraz kodeksem karnym.
- 7 Nadzór
- Nadzór nad Siecią teleinformatyczną oraz opiekę nad serwerami Wydziału sprawują Administratorzy OIS Wydziału Matematyki i Informatyki. Administratorów powołuje Kierownik OIS-u za zgodą Dziekana Wydziału.
- Pracownie komputerowe WMiI są przeznaczone do zajęć dla studentów i pracowników WMiI. Udostępnienie Pracowni innym osobom odbywa się za zgodą Dziekana i pod nadzorem opiekuna pracowni.