Oddział Olsztyński PTM zaprasza na odczyt Prof. Stefana Jackowskiego (Uniwersytet Warszawski)

Samuel Eilenberg - wielki matematyk z Warszawy

Streszczenie
Przypomnimy postać i dorobek Samuela Eilenberga (1913 -- 1998) , jednego z architektow matematyki XX wieku, wywodzącego sie z warszawskiej szkoly matematycznej. Po krotkim przegladzie calosci jego dorobku skoncentrujemy sie na okresie warszawskim: studiach i doktoracie na UW oraz, mimo bardzo mlodego wieku, bogatej dzialalnosci badawczej i interakcji z innymi matematykami. Zastanowimy się nad wplywem warszawskich korzeni na pozniejsza tworczosc Eilenberga oraz jego relacjami z dawnymi kolegami i nauczycielami. Wykład bedzie ilustrowany skanami malo znanych zdjęć i dokumentów, które wzbogacają nasza pamięć o warszawskiej szkole matematycznej w okresie międzywojennym.

Odczyt odbędzie się w poniedziałek 21 grudnia o godzinie 15:15 w s. D09
Serdecznie zapraszamy pracowników i studentów.
Zarząd Oddziału