Matematyka dyskretna i ciągła, czyli tam i z powrotem

Oddział Olsztyński Polskiego Towarzystwa Matematycznego zaprasza pracowników i studentów Wydziału na wykład otwarty "Matematyka dyskretna i ciągła, czyli tam i z powrotem" który wygłosi dr Katarzyna Grygiel z Katedry Podstaw Informatyki Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykład odbędzie się w piątek 2 czerwca br. w auli C1 o godzinie 15:00.

-----------------Streszczenie ----------------------------------
W czasie wykładu opowiem o korzyściach wynikających z zastosowania analitycznych metod do zliczania struktur kombinatorycznych. Pokażę, w jaki sposób na podstawie kombinatorycznego opisu interesujących nas obiektów otrzymać funkcję tworzącą dla zliczającego je ciągu. Wykorzystując funkcje wielu zmiennych, przedstawię metodę analizowania oczekiwanych wartości parametrów opisujących badane struktury. Ponadto opowiem o samplerach Boltzmanna - efektywnej metodzie generowania losowych obiektów w oparciu o specyfikację kombinatoryczną.