Wydziałowe Seminarium Naukowe nt. ChatGPT

Wydział Matematyki i Informatyki zaprasza pracowników, doktorantów i studentów na wydziałowe seminarium naukowe które odbędzie się w dniu 21 listopada 2023 o godzinie 11:30 w sali C0/2

PROGRAM

11:30-12:10 prof. Andrzej Jankowski

GPT w środowisku akademickim: Wsparcie dla życia osobistego oraz zawodowego pracowników i studentów

12:10-12:35 dr Piotr Jastrzębski

Jak wykorzystać ChatGPT, czyli jak pisać prompty?

12:35-13:00 mgr inż. Artur Samojluk

Nowy poziom programowania: Zastosowanie ChatGPT

---------------------------------------------------

STRESZCZENIA

prof. Andrzej Jankowski

Tytuł: GPT w środowisku akademickim: Wsparcie dla życia osobistego oraz zawodowego pracowników i studentów

Abstrakt: W erze cyfrowej, gdzie AI zyskuje status narzędzia zmieniającego krajobraz edukacji wyższej i funkcjonowania społeczeństw, duże modele językowe takie jak ChatGPT wyróżniają się jako kluczowe czynniki przyspieszające rozwój i innowacje. Niniejsza prezentacja ma na celu nie tylko zasygnalizowanie potencjału ChatGPT we wspieraniu realizacji zadań osobistych i profesjonalnych obowiązków akademickimi pracowników, ale także i studentów. Zostaną zaprezentowane konkretne przykłady podkreślające interdyscyplinarne zastosowania ChatGPT oraz potencjał w usprawnieniu działania i promocji uczelni w przestrzeni cyfrowej, zwłaszcza na stronach internetowych UWM.

Cele: Wprowadzenie do koncepcji dużych modeli językowych, ze szczególnym uwzględnieniem ChatGPT. Motywowanie do eksploracji i praktycznego wykorzystania ChatGPT w aktywnościach akademickich. Ilustracja praktycznego zastosowania ChatGPT w tworzeniu materiałów dydaktycznych i wsparciu badań. Podniesienie świadomości na temat etycznych aspektów i potencjalnych ryzyk związanych z ChatGPT.

Główne treści: Praktyczne wprowadzenie do ChatGPT, z omówieniem korzyści i wyzwań. Szczególnie ważne praktyki inżynierii promptów i strategie unikania błędów. Przykłady integracji ChatGPT z narzędziami cyfrowymi i platformami edukacyjnymi. Przykłady sposobów wspierania za pomocą ChatGPT zarządzania osobistymi i zawodowymi zadaniami nauczycieli i studentów. Demonstracja wykorzystania ChatGPT do usprawnienia działania uczelni i zwiększenia jej promocji.

Przesłanie: Prezentacja podkreśla, jak ChatGPT może stać się integralną częścią ekosystemu akademickiego, wspierającą zarówno pracowników, jak i studentów w ich działaniach badawczych, dydaktycznych i administracyjnych. Celem jest nie tylko zainspirowanie do wykorzystywania nowych technologii, ale także zachęcenie do głębszej refleksji nad wpływem AI na przyszłość edukacji i jakość działania uczelni, z naciskiem na efektywne i etyczne wykorzystanie tych narzędzi.

-----------------------------------------------------

dr Piotr Jastrzębski

Tytuł: Jak wykorzystać ChatGPT, czyli jak pisać prompty?

Streszczenie: Wykład ma na celu przedstawienie uczestnikom sposobów efektywnego wykorzystania modelu językowego ChatGPT. Przedstawione będą jego możliwości, ograniczenia oraz przykłady zastosowań. Kolejnym punktem będzie praktyczny przewodnik dotyczący formułowania prompty, czyli

komendy tekstowe, które pozwalają użytkownikowi na efektywną komunikację z AI i uzyskiwanie pożądanych odpowiedzi. Uczestnicy dowiedzą się, jak konstruować zapytania w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów, jak unikać typowych błędów oraz jak dostosować język i styl zapytania do kontekstu i oczekiwań.

-----------------------------------------------------

mgr inż. Artur Samojluk

Tytuł: Nowy poziom programowania: Zastosowanie ChatGPT

Streszczenie: Wykład będzie skupiał się na praktycznych zastosowaniach ChatGPT w codziennej pracy programistów, oferując wgląd w to, jak narzędzie to może zmieniać i ulepszać różne aspekty programowania. Podczas tego wykładu omówię, jak ChatGPT może rewolucjonizować pracę programistów poprzez:

  • Zwiększenie efektywności prac programistycznych przez nauczanie modelu rozumienia kontekstu kodowania.
  • Ułatwienie efektywnej analizy i tłumaczenia kodu, co pomaga w rozwiązywaniu problemów i zwiększa zrozumienie różnorodnych języków programowania.
  • Umożliwienie szybkiego tworzenia dokumentacji projektowej, co usprawnia procesy projektowe i komunikację w zespołach programistycznych.