Seminarium "Geometria i układy dynamiczne" 13.04.2023

Serdecznie zapraszamy pracowników i studentów na posiedzenie seminarium "Geometria i układy dynamiczne", które odbędzie się w czwartek 13 kwietnia b.r. o godzinie 13:15 w Sali Rady Wydziału (A1/22).

Prelegent: dr Adam Tyc (WMiI UWM)

Tytuł: Zygzaki w łańcuchach czworościanów

Streszczenie: W referacie przedstawię wyniki związane z zygzakami w łańcuchach czworościanów. Łańcuch czworościanów może być otrzymany w następujący sposób: sklejamy ze sobą ściany pierwszych dwóch czworościanów i każdy kolejny czworościan z ciągu przyklejamy do jednej z trzech ścian czworościanu przyklejonego w poprzednim kroku. Można wykazać, że każdy łańcuch czworościanów zawiera od 1 do 3 zygzaków. Załóżmy, że we wszystkich krokach konstrukcji każda z dostępnych ścian może zostać wybrana z równym prawdopodobieństwem. Głównym wynikiem jest znalezienie prawdopodobieństwa tego, że za pomocą tej losowej procedury otrzymamy łańcuch czworościanów, który ma dokładnie $k\in\{1,2,3\}$ zygzaków. W rozwiązaniu wykorzystane zostały $z$-monodromie i łańcuchy Markova.

Aleksander Denisiuk, Adam Doliwa, Vsevolod Shevchishin, Artur Siemaszko