Relacja z XIX Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych

W dniu 2 czerwca 2022 r. na naszym Wydziale odbyła się XIX edycja Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid - 19 spragnieni rywalizacji Uczniowie licznie przybyli do budynku przy ulicy Słonecznej 54. Zawody odbywały się w trzech kategoriach: klasy 4-6, klasy 7-8 oraz klasy szkół ponadpodstawowych (1-3). Zanotowaliśmy bardzo dużą liczbę zgłoszeń, odpowiednio 95, 145 oraz 50 uczniów. Młodzi pasjonaci matematyki i towarzyszący im nauczyciele przyjechali do nas z przeróżnych miejsc, oprócz Olsztyna zgłosiły się szkoły z takich miejscowości jak: Ełk, Elbląg, Giżycko, Działdowo, Lidzbark, Lidzbark Warmiński, Kętrzyn, Nidzica, Węgorzewo, Słobity, Tuszewo, Dywity, Łęgajny, Jeziorany, Samborowo, Stare Dłutowo, Bryńsk, Olsztynek, Miłakowo, Rybno, Mostkowo, Wiatrowiec, Dietrzychowo, Iława, Mrągowo, Ryn, Marwałd, Jonkowo, Nowe Kawkowo, Stawiguda, Rumian, Nowe Miasto Lubawskie, Biskupiec, Bisztynek, Milejewo, Pieniężno i Ruś.

Uczniowie zmierzyli się z pięcioma zadaniami, za każde z nich przysługiwało maksymalnie 10 punktów. Konkurs wystartował o godzinie 10:00 i trwał dwie godziny zegarowe. Od godziny 11:00 zaczęły spływać pierwsze prace i pracownicy naszego Wydziału rozpoczęli sprawdzanie rozwiązań zaproponowanych przez Uczniów. Około 15:00 udało się skompletować wszystkie wyniki.

W kategorii klas 4-6 najlepszymi uczniami okazali się Tomasz Bilski reprezentujący SP nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi w Lidzbarku oraz Patryk Pernat ze SP nr 12 w Elblągu, którzy zdobyli po 38 punktów. Na trzecim miejscu uplasowała się Magdalena Frąckiewicz z SP nr 2 im. Jarosława Dąbrowskiego w Olsztynie z wynikiem 34 punkty. W klasyfikacji drużynowej najlepsza okazała się szkoła z Elbląga — Zespół Szkół Pijarskich w składzie: Kacper Bednarczuk, Michał Bieg, Jan Wierzbicki ze średnim wynikiem 30,3p.

W kategorii klas 7-8 rewelacyjny rezultat osiągnęła Maria Dondzik ze Szkoły Podstawowej nr 311 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi w Olsztynie, która uzyskała maksymalny wynik 50 punktów. Kolejne miejsca na podium zajęli odpowiednio Mikołaj Żochowski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stawigudzie oraz Wiktoria Piesik ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Elblągu. Wyniki tych nietuzinkowych osób to 42 i 40 punktów. Drużynowo najlepsi byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 311 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi w Olsztynie: Maria Dondzik, Maria Gajdamowicz, Weronika Pazera. Dziewczyny zdobyły średnio 36,7p.

Ciekawie przebiegała rywalizacja w szkołach ponadpodstawowych, gdzie dwa pierwsze miejsca przypadły Uczniom Uniwersyteckiego XII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie. Stanisław Szczepkowski uzyskał maksymalny wynik, czyli 50 punktów, Marek Gajownik był od niego słabszy jedynie o 4 punkty. Na podium zameldowała się również Uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. K.Jagielończyka w Lidzbarku Warmińskim z bardzo dobrym rezultatem - 42 punkty. Bezkonkurencyjni w kategorii drużynowej okazali się uczniowie Uniwersyteckiego XII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie, Marek Gajownik, Michał Gryglicki, Stanisław Szczepkowski, uzyskując bardzo wysoki średni wynik na poziomie 42,7p.

Dziękuję za tak liczne przybycie i zapraszam na przyszłoroczne jubileuszowe zawody.
Koordynator Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych
Damian Wiśniewski

Relacja z zawodów w eGazecie http://www.uwm.edu.pl/egazeta/matematyka-zawsze-ciekawa