Oswajamy matematykę - wykład popularnonaukowy dla uczniów czwartej klasy IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie

16 kwietnia na Wydziale Matematyki i Informatyki gościliśmy uczniów czwartej klasy IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie. Dr inż. Mariusz Bodzioch z Katedry Informatyki Stosowanej i Modelowania Matematycznego wygłosił dla nich wykład popularnonaukowy pt. Modelowanie i symulacje komputerowe jako nowy trend w matematyce.

W wykładzie poruszył temat modelowania i symulacji, które stanowią obecnie istotny obszar badawczy w matematyce i informatyce. Nie ograniczają się one tylko do rozważań teoretycznych, ale mają także ogromne znaczenie praktyczne, umożliwiając lepsze zrozumienie złożonych zjawisk oraz przewidywanie ich zachowania.
Rozwój nowoczesnych technik matematycznych, takich jak modelowanie i symulacje komputerowe, otwiera nowe możliwości zrozumienia i ingerencji w złożone procesy, co może przynieść korzyści społeczeństwu jako całości.

 

Wykłady dla uczniów są jednym z elementów popularyzowania matematyki, w który aktywnie włącza się Wydział Matematyki i Informatyki UWM. W kwietniu i maju bieżącego roku odbywają się także lekcje pokazowe z matematyki i informatyki oraz warsztaty dla uczniów szkół podstawowych. Prowadzą je m.in. nasi studenci, którzy przygotowują się do zawodu nauczyciela.