Kierunek informatyka z pozytywną oceną programową!

Polska Komisja Akredytacyjna przyznała kierunkowi INFORMATYKA pozytywną ocenę programową. Decyzja zapadła na posiedzeniu Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej w dniu 2 września 2021 r. W przyjętej uchwale stwierdzono, że proces kształcenia realizowany na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie umożliwia studentem kierunku informatyka osiągnięcie wszystkich założonych efektów uczenia się dla studiów pierwszego i drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim. Jednocześnie wskazano, że wszystkie kryteria (określone w stosownych przepisach) zostały spełnione.
Procedura związana z oceną kierunku odbywała się w pierwszym półroczu 2021 roku. Pierwszym etapem było przygotowanie raportu samooceny. To zadanie zostało zrealizowane przez ośmioosobowy zespół, złożony z pracowników Wydziału Matematyki i Informatyki. W dokumencie opisano 10 ocenianych kryteriów dotyczących m.in. konstrukcji programu studiów i jego realizacji, zasad przyjęcia na studia, weryfikacji efektów uczenia się, współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, infrastruktury dydaktycznej. Drugim etapem była wizytacja członków Polskiej Komisji Akredytacyjnej zrealizowana w sposób zdalny w maju tego roku.

Studia informatyczne realizowane na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego obecnie realizowane są na poziomie studiów pierwszego stopnia – inżynierskich oraz drugiego stopnia – magisterskich zarówno w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Na studiach inżynierskich oferowane są specjalności: inżynieria systemów informatycznych i informatyka ogólna, zaś na studiach magisterskich: projektowanie systemów informatycznych i sieci komputerowych, techniki multimedialne oraz data science w praktyce (ta ostatnia specjalność dostępna również w języku angielskim). Studia informatyczne przygotowują do pracy w sektorze IT m.in. jako programista, projektant i administrator systemów informatycznych lub sieci komputerowych, data scientist, grafik komputerowy, ale również w szerokiej grupie branż tj. banki, urzędy, zakłady produkcyjne, organy administracji, szpitale, sieci handlowe, szkoły.

Uchwała PKA - pdf.

Chciałbym podziękować wszystkim pracownikom za pozytywny wkład w proces akredytacji. Dziękuję szczególnie członkom Zespołu przygotowującego Raport Samooceny praz pracownikom i studentom uczestniczącym w spotkaniach z ekspertami Komisji. Chciałbym też podziękować tym pracownikom innych wydziałów UWM, pracownikom pionu prorektora ds. kształcenia i pracownikom biblioteki UWM i Telewizji Kortowo, którzy czynnie wspierali nas w trakcie przygotowań oraz wizyty ekspertów.

Adam Doliwa