Biuletyn PTI

Z przyjemnością informuję, że ukazał się właśnie drugi numer Biuletynu PTI przygotowywany w zmienionej formule. Gorąco zachęcamy do lektury, bo znajdziecie w nim wiele specjalistycznych artykułów – m.in. na temat najistotniejszych obecnie technologii (blockchain, AI). Osobny blok tekstów poświęcony jest znaczeniu czasu i jego synchronizacji w informatyce. Warto poznać również modele rozwoju pandemii, które opisuje Jarosław Deminet. Tych, którzy interesują się regulacjami prawnymi w obszarze informatyki odsyłamy do tekstu Wacława Iszkowskiego o doręczeniach elektronicznych.

Dzięki lekturze poznacie także bliżej sylwetki dwóch wybitnych informatyków. Świetny tekst autorstwa Bogdana Misia przedstawia Donalda Knutha – laureata „informatycznego Nobla”, czyli Nagrody im. Alana Turinga. Wspominamy także zmarłego niedawno prof. Konrada Fijałkowskiego.

Z bloku „Informatyka i kompetencje” polecam zwłaszcza artykuł Andrzeja Gontarza traktujący o tym, jakie umiejętności będą potrzebne w przyszłości do współpracy z systemami inteligentnymi. Z pewnością warto zwrócić uwagę także na tekst Joanny Karczewskiej dotyczący wykorzystania naszych danych gromadzonych przez instytucje publiczne.

Prezentujemy także istotne inicjatywy PTI – konkurs gier edukacyjnych GEEK, certyfikacja kompetencji cyberbezpieczeństwa (systemie KS2C), czy konkurs na najlepsze prace magisterskie z informatyki.

Zajrzyjcie https://portal.pti.org.pl/wp-content/uploads/2021/03/Biuletyn-PTI-1-2021.pdf