Wieczorynka naukomanów (S01E08)

W najbliższy poniedziałek, 19 listopada, do studia radia UWM FM wróci Olga Ziemińska, aby przedstawić swój głos w dyskusji o wzajemnym oddziaływaniu na siebie bliźniąt. Czy bliźniaki łączy tajemna więź? Czy współodczuwają i współodbierają bodźce? Zapraszamy już dziś!

Słuchaj radia UWM FM na fali 95.9 MHz lub dzięki strumieniowaniu online.

Wieczorynka naukomanów (S01E07)

W „Wieczorynce…” 12 listopada zastanawialiśmy się, po co ludziom (i w ogóle ssakom) włosy? Czy to przypadkowy wybryk, czy celowe działanie Natury? Biorąc pod uwagę, że na samej tylko głowie mamy ok. 100 000 włosów, z których każdy przyrasta o ok. 0.4 mm, daje nam to dzienny całkowity przyrost 40 m. Sporo energii i zasobów na zaspokojenie przypadkowej zachcianki Ewolucji…

Wieczorynka naukomanów (S01E06)

Już jutro kolejna odsłona audycji „Wieczorynka naukomanów”!

Tym razem dyskusję poprowadzi Wojtek Borysewicz z olsztyńskiego I Liceum Ogólnokształcącego, a jej motywem przewodnim będą podróże kosmiczne i międzyplanetarne: ich historia, teraźniejszość i perspektywy na przyszłość.

Czy to prawda, że i tak będziemy musieli kiedyś opuścić Ziemię?

Zapraszamy o godz. 19.00 do wysłuchania „Wieczorynki naukomanów” w radiu UWM FM na fali 95.9 MHz lub dzięki strumieniowaniu.

Więcej informacji na stronie audycji.

Wieczorynka naukomanów (S01E05)

W poniedziałkowej „Wieczorynce naukomanów” rozmawialiśmy z Gabrysią Bielinowicz o Stanfordzkim Eksperymencie Więziennym i wypływających z niego wnioskach.
Już teraz zapraszamy do słuchania kolejnej audycji z cyklu „Wieczorynka naukomanów” w radiu UWM FM.
Strona audycji: wieczorynkanaukomanow.wordpress.com

Wieczorynka naukomanów (S01E04)

W „Wieczorynce…” (22/10/2018) będziemy rozmawiać o możliwościach detekcji zaburzeń funkcjonowania mózgu prowadzących np. do psychopatii. Współprowadzącą będzie Olga Ziemińska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie, pasjonująca się psychologią i badaniem mrocznych zakątków ludzkiej duszy.

Zainteresowanych tematem zapraszam do obejrzenia arcyciekawego wykładu Nancy Kanwisher „Neuronalny portret ludzkiego umysłu” oraz przeczytania przeglądowego artykułu na temat fMRI: „Overwiev of functional Magnetic Resonance Imaging„.

Bądźcie dziś z nami o 19.00 słuchając „Wieczorynki naukomanów” w radiu UWM FM na fali 95.9 MHz lub dzięki strumieniowaniu.

Wieczorynka naukomanów (S01E03)

W dzisiejszej Wieczorynce (15/10/2018) pasjonująca rozmowa o tym, czy żyjemy w mono-, czy też w wielowszechświecie, a może jednak w projekcji holograficznej? Współprowadzącą będzie Gabrysia Michalska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie, którą ta tematyka pasjonuje i ciekawi.

Bądźcie dziś z nami o 19.00 słuchając „Wieczorynki naukomanów” w radiu UWM FM na fali 95.9 MHz lub dzięki strumieniowaniu.

Nowa strona „Wieczorynki naukomanów”

Sympatyków audycji popularnonaukowych w radiu UWM FM zapraszam na bloga „Wieczorynki naukomanów„, na którym pojawiać się będą zapowiedzi kolejnych programów, ciekawe informacje naukowe oraz produkcje własne.

Serdecznie zapraszam do słuchania radia UWM FM w poniedziałki, w godz. 19.00-20.00, oraz przeglądania bloga audycji.

Bezpośrednie linki: stream on-line, strona audycji, opis na stronie radia UWM FM.

Pożegnanie z MNaF

24 września odbyło się symboliczne pożegnanie z audycją „Między Nauką a Fikcją”, której pomysłodawcą i początkowym twórcą był dr Leszek Błaszkiewicz. Coś się skończyło, lecz w miejscu MNaF co poniedziałek słuchać będzie można „Wieczorynki naukomanów”. Trochę inna formuła, nieco inna muzyka… Czy słuchacze to kupią? Zapraszam!

Strona Wieczorynki: http://wieczorynkanaukomanow.wordpress.com

Wieczorynka naukomanów

„Między Nauką a Fikcją” znika co prawda z anteny UWM FM, lecz Natura nie znosi próżni i już od października w poniedziałkowe wieczory tuż po godzinie 19.00 nadawana będzie „Wieczorynka Naukomanów”. Podobna tematyka podana jednak w nieco innej formie. Mamy nadzieję, że zmiany okażą się czymś więcej niż tylko powierzchownym liftingiem.
Do usłyszenia za dwa tygodnie!

Między Nauką a Fikcją zamyka podwoje…

Pięć lat wspólnej pracy z dr. Leszkiem Błaszkiewiczem na antenie radia UWM FM w audycji „Między nauką a fikcją” minęło jak jeden dzień i nadeszła chwila zmian. Leszek postanowił odejść z audycji, w związku z czym nasze wrześniowe spotkania w poniedziałki o godz. 19.00 staną się okazją do podsumowań i pożegnań.
Nie martwcie się jednak zbytnio, bo zamiast MNaF w nowym roku akademickim radio zaproponuje coś innego.
Do usłyszenia w październiku!