Lecture: „AFM – touching invisibles”

Below you can find the presentation slides from my lecture:

AFM – touching invisibles (in English)

Wieczorynka naukomanów S01E18

Prowadzącą „Wieczorynkę naukomanów” 4 lutego 2019 r. będzie Gabrysia Jelonek (I Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie), zaś rozmowa dotyczyć będzie problemu rzeczywistości alternatywnych. Czy żyjemy tylko jedno-, czy może jednak wielowątkowo w sensie czasoprzestrzennym? Czy umierając tu umieramy definitywnie, czy tylko przenosimy się do innego wymiaru? Temat jest fascynujący, więc zapraszamy od 19.00 do 20.00 do wysłuchania „Wieczorynki naukomanów” tylko w radiu UWM FM!

Wieczorynka naukomanów (S01E17)

28 stycznia 2019 r. poszło w eter kolejne wydanie „Wieczorynki naukomanów”, czyli audycji popularnonaukowej w radiu UWM FM. Z uwagi na deficyty kadrowe spowodowane feriami zimowymi, zmuszony byłem wygłaszać monologi (lub dyskutować z własnymi myślami), a centralną postacią programu był Elon Musk – kontrowersyjny miliarder z RPA, dla niektórych postać nieomalże boska, dla innych zaś diabelska. Jedno jest pewne – trudno pozostać wobec niego obojętnym.

„Wieczorynka naukomanów” (S01E14) to już dziś!

Dziś wieczorem zapraszamy do radia UWM FM na kolejną „Wieczorynkę naukomanów”, w której Antek Kliczkowski z olsztyńskiej „Jedynki” będzie kontynuował rozmowę na temat (nie-)użyteczności mody odzieżowej. Może zahaczymy o wearables, może powiemy o najdziwniejszych trendach, jakie lęgną się w głowach projektantów, może spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czemu ludzie w ogóle noszą różne ekstrawaganckie rzeczy? Może? Wiemy jedno: będzie ciekawie. Zapraszamy!

Radio UWM FM 95.9 MHz, godz. 19.00

Link do strumienia live.

„Wieczorynka naukomanów” w wigilijny cichy wieczór

HO-HO-HO-HO!!! Nadchodzi wigilijna „Wieczorynka naukomanów”! Wydanie absolutnie świąteczne, z którego dowiecie się m.in.: ilu jest świętych Mikołajów i jak szybko muszą się oni poruszać, aby – respektując zasady bezpiecznej pracy – rozwieźć prezenty wszystkim oczekującym na nie dzieciom, jakie polskie zwyczaje świąteczne znają cudzoziemcy i dlaczego my nic o nich nie wiemy, kto się boi hiszpańskiego świętego Mikołaja, który co gorsza przybywa w asyście Maurów, gdzie można nigdy nie doczekać Świąt, a gdzie mogłyby się one odbywać dwa razy do roku? Na te i jeszcze wiele innych pytań odpowiem już w najbliższy poniedziałek w audycji „Wieczorynka naukomanów” emitowanej na antenie radia UWM FM 95.9 MHz lub poprzez stream w internecie. Początek o godz. 19.00. W tle przygrywać będą zespoły znane z ostrzejszych brzmień, wykonujące wszakże w ten szczególny wieczór znane utwory świąteczne. Przecież muzyska łagodzi obyczaje… Feliz navidad!

Wieczorynka naukomanów (S01E12)

W najbliższy poniedziałek, 17 grudnia, „Wieczorynkę naukomanów” poprowadzi Kasia Kozakiewicz z I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie, a tematem rozmowy będzie to, w jaki sposób ludzie mylą się stosując argumentację naukową. Porozmawiamy zapewne nie tylko o tych, którzy wykorzystują narzędzia naukowe niezgodnie z ich przeznaczeniem, i dlatego osiągają błędne rezultaty, lecz także o tych, którzy w niecnych zamiarach celowo naginają teorie lub świadomie fałszują założenia naukowe. Dostanie się pseudo-naukowcom, spadkobiercom wszelkiej maści alchemików, astrologów, wróżbitów, chiromantów i in.!

Zapraszamy do zarezerwowania sobie czasu w poniedziałek między godz. 19.00 a 20.00 i włączenia radia UWM FM lub słuchania audycji przez stream w internecie.

Do rychłego usłyszenia!

Wieczorynka naukomanów S01E10

Jutro wieczorem (3 grudnia) warto zarezerwować sobie czas od godz. 19.00 do 20.00, aby posłuchać kolejnej odsłony „Wieczorynki naukomanów”, którą poprowadzi Gabrysia Jelonek z klasy IB, z olsztyńskiego I Liceum Ogólnokształcącego. Żyjemy coraz szybciej, gnamy za umykającym wciąż szczęściem, więc nic dziwnego, że tematem rozmowy będzie czas, subiektywne postrzeganie jego upływu, może odwracanie biegu?…

Zapraszamy o godz. 19.00 do radia UWM FM lub do słuchania audycji w internecie!

Wieczorynka naukomanów S01E09

Przed nami kolejna „Wieczorynka naukomanów”, którą przygotował i poprowadzi Antek Kliczkowski z olsztyńskiego I LO. Tematem rozmowy będzie ogólnie rozumiana moda (?!), a jak się faktycznie rozwinie dyskusja przekonamy się dziś (26 listopada) po godz. 19.00. Okazuje się wszakże, że w wielu aspektach moda i nauka splatają się ze sobą, co zwiastuje wiele zaskoczeń i zadziwień.

Tak więc, zapraszamy o godz. 19.00 do słuchania radia UWM FM (95.9 MHz) lub streamu na żywo, a poza tym do odwiedzania strony wieczorynkanaukomanow.wordpress.com.

Wieczorynka naukomanów (S01E08)

W najbliższy poniedziałek, 19 listopada, do studia radia UWM FM wróci Olga Ziemińska, aby przedstawić swój głos w dyskusji o wzajemnym oddziaływaniu na siebie bliźniąt. Czy bliźniaki łączy tajemna więź? Czy współodczuwają i współodbierają bodźce? Zapraszamy już dziś!

Słuchaj radia UWM FM na fali 95.9 MHz lub dzięki strumieniowaniu online.

Wieczorynka naukomanów (S01E07)

W „Wieczorynce…” 12 listopada zastanawialiśmy się, po co ludziom (i w ogóle ssakom) włosy? Czy to przypadkowy wybryk, czy celowe działanie Natury? Biorąc pod uwagę, że na samej tylko głowie mamy ok. 100 000 włosów, z których każdy przyrasta o ok. 0.4 mm, daje nam to dzienny całkowity przyrost 40 m. Sporo energii i zasobów na zaspokojenie przypadkowej zachcianki Ewolucji…